Tetőfedés
Tetőfedő cserepek
Betoncserép
Miért legyen betoncserép?
Természetes alapanyag: a betoncserép is természetes anyagokból készül. Alapanyaga a homok, a víz és a cement (ami mészkőből készül égetéssel).
Kiváló vízzáróság: a beton tömörsége miatt a csapadékot teljes mértékben elvezeti, így az nem hatol a pórusok közé. Ezért egyrészt a fagyás-olvadás ciklusok a víz térfogatának változásával nem károsítják a cserepet, nem mállik, tehát megnő a tartóssága. Másrészt nem szívja magába a vizet, így a tető súlya sem ingadozik, ami a tetőszerkezetre is jótékonyan hat.
A betoncserép alapanyagában színezett. A kívánt színt oxidfestékkel kapja, ezért az egyes cserepek színe nagy felületen is homogén. A betoncserepek színe a korszerű felületkezelési eljárásoknak köszönhetően természetes és homogén, akár az agyagcserepeké.
Környezeti hatásoknak jól ellenáll: a betonfelületre a gyártás során kerül még egy védőréteg, amely színében megegyezik az alapelem színével. Ez a réteg további védelmet biztosít a mohásodás és algásodás, ill. a szennyezett levegő káros hatásával szemben is.
A termelési eljárás biztosítja az állandó és méretpontos formát, mely az elemek jobb illeszkedését teszi lehetővé a tetőn.
Nagy súly és teherbírás: agyon magas a betoncserép felület mechanikai igénybevehetősége, így a nagy tömegű hó vagy jég sem okoz törést. A héjazat megfelelő súlya a viharállóságban, hő- és hangcsillapításban játszik fontos szerepet. A tetőszerkezet méretezésénél azonban ez – a szél-, a hó- és a fedélszék terhei mellett – csupán 15-20 %-ot jelent!
Kerámia cserép
Miért legyen kerámiacserép?
Természetes alapanyag: nem csak a cserép, de még a felületi bevonat is (engób, máz, stb…) 100%-ban agyagból készül. A gyártás során nem képződik káros anyag és a termék 100%-ban újrahasznosítható.
Porózus szerkezetének köszönhetően a tető lélegzik, nem reked a beltérben a pára és nedvesség, így kisebb a valószínűsége az egészségre káros penész kialakulásának. Kapilláris szerkezete miatt a felvett vizet gyorsan leadja, így lehet az, hogy fagyálló is és egyben légáteresztő képességű is.
Jó hőszigetelésének köszönhetően a tetőtér nyáron lassan melegszik fel, télen pedig lassan hűl le.
Jó hangszigetelésének köszönhetően az utca vagy a szomszédok zajait is kiszűrheti, így garantálva a békés, nyugodt otthonlétet.
Összetett formája jó vízelvezetést biztosít. A préseléssel készült cserepek bonyolultabb (dupla vagy akár tripla) oldal- és fejhornyos kialakításúak, ezért a csapadékot még alacsony hajlásszög esetén is gyorsabban és biztonságosabban vezetik le a tető felületéről.
Rendkívül hosszú élettartamú, bizonyítottan 80-100 évig is a tető dísze marad, az évek során az esztétikája nem romlik. Ellenáll a nap UV sugárzásának, színe tartós.
Ellenálló a savakkal szemben, így a gyakori savas eső sem okozhat problémát. Ugyanígy a lúgos kémhatású anyagok, mint például a madárpiszok sem okoz kárt benne.
Hő és tűzálló: a kerámia tetőcserép nem éghető, így mi sem garantálhatná jobban a tűz elleni biztonságot.
Kerámiacserép vs. Betoncserép
Tartósság szempontjából mindkét cseréptípus bizonyított. A kerámia cserepeket régebb óta használjuk, de a beton, mint építőanyag is több, mint 2000 éves (pl. a római Pantheon kupolája). Színtartóssága és moha- ill. algaállósága mindkét bevonatos (kerámiacserép esetében engób vagy máz, míg betoncserép esetében Resistor, Protector, stb… felületkezelések) cseréptípusnak kiváló. Azonban a lúg- és savállósága a kerámia cserépnek jobb! Hogy ez miért fontos: tudtad, hogy a galambok ürüléke erősen lúgos kémhatású?
A tető hajlásszöge
A tető stílusa alapján meghatározhtó a hajlásszög, ami fontos szempont a tetőfedő anyag kiválasztása során. Minden anyagnak van egy ideális szöge, ahol be tudja tölteni tetőfedő szerepét.
A tetők osztályozása hajlásszög szerint:
- Az alacsony hajlású tetők maximum 5°-os hajlásszöggel rendelkeznek.
- A kis hajlású tetőknek 5-16° közötti hajlásszögük van (jellemzően mediterrán jellegű tetők).
- A közepes hajlásszögű tetők jellemzője, hogy 16-45° között vannak (pl. sátortető)
- A magas hajlásszögű tetők pedig jellemzően 45° felettiek (pl. Manzárdtető).
- A 16°-os hajlásszögnél nagyobb tetőket egyébként magastetőknek hívjuk.
Tető kiegészítők
Egy tető építésekor a tetőfedő anyag mellett legalább annyira fontos a jó minőségű tetőkiegészítő elemek, anyagok beépítése. Ezen kiegészítők szolgálnak a tetőanyag megfelelő rögzítéséhez, támasztásához, a különbőző tetőszögek megfelelő összekötésénél, a problémamentes vízvezetéshez.
Ezen kívül megoldást nyújtanak a kiszellőztetéshez, a madarak távoltartásához az ívelt cserepek esetén, a tetőreszerelt tárgyak megfelelő rögzítéséhez vagy akár a hó a tetőről egyben való lezúdulását megakadályozandó.
A különböző tetőanyagokhoz mindig a gyártó által ajánlott és/vagy gyártott kiegészítőket használjuk – ami általában a tetőanyaggyártó garanciavállalásának egyik feltétele is egyben.
Az alábbiakban néhány a megszámlálhatatlan tetőkiegészítő közül….
Tetőszellőző szalag
Lezáró fésű
Vápaszegély szivacs
Hóvágó
Tetőfóliák
A tetőfóliák nagyon fontos szerepet játszanak a tetőtéri hőszigetelő rendszer kialakításában. Legfőbb feladatuk hogy megvédjék a nedvességtől a szigetelő anyagokat. Ennek a nedvességnek a forrása lehet kültéri, például eső, hő, vagy beltéri is, például pára.
A tetőfólia típusok közül a két leggyakrabban használt a páraáteresztő fólia és a párazáró fólia.
Párazáró fólia
A párazáró fólia feladata, hogy a párát ne engedje át, rajta csapódjon le.
Párazáró tetőfóliákat kétszeres átszellőzés esetében szoktak alkalmazni. Itt két helyen is van rés: az első a tetőfedő anyag és a tetőfólia között, pont mint az egyszeres rétegrend esetében. A légrés feladata is megegyező. Viszont ebben az esetben van egy második légrés is, amely a tetőfólia és a hőszigetelés között helyezkedik el. Erre a légrésre azért van szükség, mert itt párazáró fóliát alkalmazunk és a lecsapódott nedvességet ez a légrés szellőzteti ki.
A külső fólia tehát ebben az esetben párazáró fólia. Belső fólia (a hőszigetelés és a belső burkolat között) mind az egyszeres, mind a kétszeres átszellőztetés esetén páraáteresztő fólia.
Páraáteresztő fólia
A páraáteresztő tetőfóliák feladata, hogy a belső térből a külső felé érkező párát áteresszék.
Páraáteresztő fóliát egyszeresen átszellőztetett tetőszerkezetek esetében szoktak alkalmazni. Az egyszeres átszellőztetés azt jelenti, hogy légrés csak a tetőfedő anyag és a tetőfólia között van, a tetőfólia és a szigetelőanyag között nincsen. Itt a légrés a nedvesség elvezetésére szolgál, illetve segíti a szellőzést.
A tetőfólia páraáteresztő képességére azért van szükség, hogy ne kerüljön nedvesség a szigetelőanyagra. Amennyiben a pára lecsapódik a tetőfólia felületén, az a szigetelésre kerülne, mivel ezek közvetlenül érintkeznek.
A térkövezéshez használt szerszámok
Térkövezés: Lapátolás, kotrás és egyengetés Sokan nekiveselkednek a térkövezésnek, amikor kertjükben új burkolatot terveznek. Ebben az esetben nemcsak a szükséges anyagok beszerzése a feladat, hanem az eszközök és szerszámok megvásárlása…
Tudnivalók a térkő karbantartásáról
A térkő karbantartása ősszel - fuga pótlása Tudnivalók a térkő karbantartásárólAmennyiben télen-nyáron tetszetős, garantáltan évtizedekig tartó, a fagynak is maximálisan ellenálló talajburkolatot szeretnénk otthonunkba, akkor a térkő kétséget kizárólag az…
Szaktanácsadás, szakmai konzultáció
Szaktanácsadás és szakmai konzultáció a projektedhez igazítva Az építkezés és felújítás során a helyes döntések meghozatala kulcsfontosságú a projektek eredményessége és a költséghatékonyság szempontjából. Tudjuk, hogy számos tényező befolyásolja az…
Azonnali színkeverés – végtelen lehetőség
Azonnali színkeverés Talán már régóta álmodozol arról, hogy egyedi színt alkoss, ami igazán kifejezi a személyiségedet és az elképzeléseidet. Egy olyan színt, ami pontosan azt a hangulatot és stílust hozza…
Polisztirolvágó kölcsönzés
Polisztirolvágó bérlés Polisztiroltáblák szakszerű és pontos méretre vágásához rendkívül fontos egy megbízható szerszám megléte. Miért vásárolna ilyen eszközt, amikor nálunk elérhető a megfizethető bérlési lehetőség? Telephelyünkön professzionális gépek állnak rendelkezésre,…
A hőszigetelő rendszerekről
Polisztirol / Hungarocell alapú hőszigetelés Normál (EPS) polisztirol Hungarocell vagy Dryvit rendszer alkotóelemeként Nikecell is néven közismert. Szakszerű (gyűjtő) megnevezése az EPS, ami az expandált polisztirol rövidítése. A hazai piacon…
A penész – van megoldás ellene
Mi is a penész? Az elmúlt évtizedekben több hullámban jelentkezett az a probléma, hogy lakásaink belső felületén megtelepedett a penészgomba. Ennek kiváltó okait ma már jól ismerjük, tudjuk, hogyan lehet…
A homlokzati hőszigetelés menete
A lábazat magasságának meghatározása A hőszigetelési munkálatok megkezdését megelőzően, be kell jelölni vízszintes vonallal a lábazat magasságát. A lábazati indítósínt mindig a talaj szintjétől számított legalább 30 cm-es magasságra kell…
Hőhidak, és amit tudni kell róluk
Hőhidak, Habarcs, hővezetési tényező, Polisztirol, hőszigetelő
A polisztirol, mint hőszigetelő
EPS, Polisztirol, hőszigetelő képesség, polisztirolhab, Expandált polisztirol