Kőzetgyapot lemezek
Homlokzati hőszigetelés – miért válasszunk kőzetgyapot lemezeket?
Kellemes, csendes otthon.
A zaj stresszt okoz, csökkenti a koncentrálóképességet és rossz közérzetet eredményez. A nem megfelelő hangszigetelés csökkenti az életminőséget. A kőzetgyapot lemezek sűrű szálszerkezetének köszönhetően igen jó hangelnyelő tulajdonsággal bír, mivel a hang – mint a levegő mechanikai rezgése – a kőzetgyapot szálain fellépő súrlódás következtében hővé alakul át.
Ennek köszönhetően a kőzetgyapot hőszigetelések egyúttal hangszigetelésként is funkcionálnak.
Páraáteresztő
A kőzetgyapot kiváló páraáteresztő képességgel bír, mivel nyílt pórusú szerkezetéből adódóan a vízpára gyakorlatilag akadálytalanul vándorolhat a kőzetgyapotban, ezért nem képez a szerkezeten páragátat. Ezáltal biztosítani tudja az épületszerkezetek lélegzését, páraáteresztését, valamint az építési és használati nedvesség eltávozását.
A kőzetgyapot szigeteléssel lélegzik a ház, a lakótér komfortosabbá válik, a külső falak belső felületei melegebbek lesznek, mely elkerülhetővé teszi páralecsapódást, penészesedést.
Alak- és mérettartó
A külső épületszerkezetekben alkalmazott hőszigetelő anyagok igen nagy hőmérsékleti szélsőségeknek van kitéve. A homlokzat nyáron akár 30-40 C°-ra is felmelegedhet, télen viszont akár –20 C°-ra is lehűlhet. A kőzetgyapot, szálas szerkezetének köszönhetően ezt a meglehetősen nagy hőmérsékletkülönbséget alakváltozás nélkül el tudja viselni.
A kőzetgyapot alak- és mérettartósságának köszönhetően, a szigetelő lemezek között nem keletkeznek rések, elmozdulások, melyek a hőszigetelő képességet lerontanák.
Élet és vagyonvédelem
Nagyon fontos, hogy a szigetelőanyagok hő hatására ne fejlesszenek robbanásveszélyes és mérgező gázokat, füstöt, hiszen bebizonyosodott, hogy a tűzesetek során sok személy gáz- és füstmérgezést szenvedett. Fenti szempontoknak a kőzetgyapot magas olvadáspontjával, kiválóan megfelel. A kőzetgyapot olvadáspontja magasan 1000 °C felett van, ezáltal képes meggátolni a tűz továbbterjedését, valamint megvédeni az egyes épületszerkezeteket, mivel szinte egyetlen épülettűz során sem keletkezik ilyen magas hőmérséklet. A kőzetgyapot tűz hatására füstöt, mérgező gázokat nem fejlesztenek, s égve nem csepegnek.
Víztaszító
A kőzetgyapot hőszigetelő anyagok teljes keresztmetszetükben víztaszító tulajdonságokkal rendelkeznek. Ez kiemelkedően fontos, mivel a hőszigetelő anyagok nedves állapotban jóval kevésbé hatékonyak a hőszigetelés terén, mint száraz állapotban. Előfordulhat, hogy a kőzetgyapotot tárolás vagy beépítés közben éri csapadék, és ilyen esetekben a víz cseppek formájában egyszerűen leperegnek a felületéről, megakadályozva az anyag teljes átnedvesedését és megtartva hőszigetelő képességét.
Öregedésálló
A természetes bazalt kőből előállított kőzetgyapot hőszigetelő tulajdonságát a sűrű, finom szálszerkezetek között elhelyezekedő levegő biztosítja. Mivel a kő, mint alapanyag öregedésálló, napsugárzás, szél, vegyszerek, stb. sem károsítják, s a levegő is természetes módon van benne jelen, hőszigetelő képessége időben állandó. A kőzetgyapot ötven év után is megőrzi eredeti mechanikai és hőtechnikai tulajdonságait, így élet tartama az épület élettartamával megegyező. Gombák, rovarok, rágcsálók nem károsítják.
Természetes anyag, környezet védelmét elősegítő termék
A kőzetgyapot olyan anyag, amelyet a természetben előforduló bazaltból állítanak elő. Ez a kőzetgyapot hőszigetelő anyag létfontosságú szerepet játszik az energiafogyasztás csökkentésében, aminek következtében a környezetszennyezés is csökken. Amikor a kőzetgyapot hőszigetelés alkalmazásával egy ház „üzemelni” kezd, mindössze három téli hét alatt megspórolja azt az energiamennyiséget, amit annak előállítására fordítottak. Az ilyen hőszigetelés alkalmazásával tehát nemcsak saját életminőségünket tudjuk javítani, hanem egyúttal környezetünk védelmét is biztosítjuk a jövő generációi számára.