SZÍNEZÉS
Homlokzatfesték
A homlokzatfestékek egyik funkciója a nekünk tetsző megjelenés elérése az óhajtott színben homlokzatunkon. Legalább annyira fontos, hogy homlokzatunk az időjárásnak is megfelelőképpen ellenálló legyen, mint legkülső homlokzati réteg – a homlokzati festék az első védelmi vonal ebben.
A megfelelő UV ellenállóság mellett, ami a színtartósság miat fontos a vízátengedő képesség az ami, igazán fontos. A homlokzatfesték választásakor figyelembe kell venni magát a homlokzat alkotórétegeit, biztosítani a megfelelő páraáteresztő képességet.
Homlokzatfesték fajták
Akril homlokzatfesték
Az akril homlokzatfesték víz diszperziós festék. Ellenáll az időjárás viszontagságainak (eső, hőmérséklet változás, szél). Mosható, és jó páraáteresztő képességgel bírnak.
Leggyakrabban egyenletes felületre hordják fel. Az akril festékek színe általában erőteljes és tartós.
Szilikát alapú kültéri falfesték
Páraáteresztő képességük kiemelkedő, viszont az elkészült festés már nehezen korrigálható, ezért használatuk nagy odafigyelést és precizitást igényel. (szintetikus gyanta és kálium-vízüveg kombinációja)
Megfelelő alapozással a szilikátos kültéri falfestékek egyaránt alkalmasak régi vagy új, valamint klasszikus és könnyű ásványi vakolatok színezésére. Gipszes és akril fogadófelületre nem alkalmazható. A szlilokát alapú festékek vegyi úton kötnek az alaphoz, ettől válnak igazán tartóssá, ellenállóvá az időjárás viszontagságaival szemben.
Szilikon alapú kültéri falfesték
A szilikon bázisú kültéri falfestékek a legkedvezőbb épületfizikai tulajdonságokkal rendelkeznek – vizes alapúak szilikongyanta kötőanyaggal párosítva.
A felülethez jól tapadnak, fedőképességük kiemelkedő, ellenállóak az UV sugárzással szemben, és jó páraáteresztő tulajdonsággal rendelkeznek, vízállóak.
A víztaszító képességük miatt kevesebb csapadékot engednek be a falba, jó páradiffúziós ellenállásuk következtében a szerkezetbe került nedvességet hamar kipárologtatják.
Ennek a sokoldalúságnak köszönhetően a homlokzatunk időtállósága nagy mértékben nő.
Nanokristály bázisú kültéri falfesték
A homlokzatok felületének tartós védelmet biztosít a korom, szmog és por általi légszennyeződéssel szemben. Erősebben csapadéknak kitett felületek védelmére is alkalmas.
Öntisztuló hatással bíró, tartós víztaszító – kíváló páraáteresztő képesség jellemzi. Falialga és penésszel szemben sokáig ellenáll, képes a hajszálrepedések áthidalására. Színtartósság tekintetében is kiválló – Prémium árfekvésű termék.
Vakolat alapozók
A fogadó felületre – homlokzatra többféle vakolatot is fel lehet hordani – valamint a vakolat más és más alapfelületre is felhordásra kerülhet, ezért általában szükség van a fogadófelület előkészítésére. Az alapozók legfőbb feladata, hogy az alapfelület és a ráhordott vakolat között egyenletes nedvszívást és tapadást biztosítson. E nélkül a vakolatréteg kötése és szilárdulása, valamint a száradása nem lesz egyenletes, ami foltosodáshoz és repedésekhez vezethet.
Az hogy milyen fogadófelülethez milyen vakolatot az adott alapozó használható-e, az a csomagoláson minden esetben feltüntetésre kerül. A vakolatalapozók általában színtelen vagy jellegtelen színű, feldolgozásra kész sűrű folyadékok. Felhordásuk ecsettel vagy hengerrel történik. Az alapozóknak – a vakolattal megegyező színezése lehetséges, de nem feltétlen szükséges. Az előírásoknak megfelelően felhordott vakolatnak tökéletesen fednie kell, az alapozó nem látszhatna ki alóla. Egy a vakolat színétől eltérő színű vakolat alapozó használata akár kontrollként használható a kivitelezés során, nem megfelelő vakolat felhordás esetén az alapozó kilátszik az alól.
Nemesvakolatok
Elég sok félreértés övezi, hogy mi is a nemesvakolat, vékonyvakolat. Van-e különbség, illetve hogy mi is az a kettő között.
A nemesvakolat az a száraz, esetleg színes termék ami fedővakolat is egyben. (vízzel össze kell keverni.)
A nemesvakolat két csoportra bontható:
- a hagyományos azaz vastagrétegű
- és a vékonyrétegű nemesvakolatokra.
( Ami végleges vastagságban fél centiméternél vékonyabb az a vékonyrétegű, ami ennél vastagabb az a vastagrétegű nemesvakolat. )
Mikor használjunk zsákos nemesvakolatot?
- Régebbi épületek javítása, hozzájuk való építés esetén.
- Ha nem a teljes homlokzatot kell újravakolni, hanem csak a felújítás nyomait szeretnénk eltűntetni.
- Melléképületek, garázsok stb. esetében, ahol az épületnek csak színt szeretnénk adni – a hőszigetelés nem cél.
- Amennyiben szeretnénk megtartani a régies kinézetet, hatást– legyen az parasztház, egy vályogépület, stb..
Vékonyvakolatok
A teljesen készrekevert, vödrös vakolatot is sokan nemesvakolatnak nevezik tévesen – ez a vékonyvakolat. Ez egy egészen más kategória, más technológia szükséges hozzá.
Mikor használjunk vékonyvakolatot?
- Hőszigetelő rendszerek fedővakolataként ez a választandó vakolattípus.
- Ha több színből szeretnénk választani.
- Ha modernebb hatás elérése a cél.
Egyes gyártók esetében a nemesvakolat is használható hőszigetelő rendszerekhez, mint pl. a Cemix Edelputz Extra 2.
A vékonyvakolatok esetében is fontos a megfelelő tulajdonságú terméket kiválasztani. Páraáteresztő vagy párazáró legyen? A szilikát, szilikon bázisú vékonyvakolatok jó páraáteresztő képességgel bírnak. A műgyantás bázisú vékonyvakolatok kevésbé, vagy méginkább párazáró tulajdonsággal rendelkeznek. A nanokristályos bázisú vagy adalékkal dúsított vékonyvakolatok öntisztuló képességgel vannak felvértezve.
A bázistól függően a vékonyvakolatok esetében óriási színválasztékból választhatunk.
E mellett léteznek különböző dekorvakolatok, melyek segítségével speciális felületi struktúrák alakíthatóak ki.
Lábazati díszítővakolatok
Belső és külső felületek díszítésére, valamint lábazatok felületképzéshez. A homlokzati színezővakolatoknál jobban ellenál a felcsapodó víznek és a különböző mechanikai terheléseknek.
Általában kötőanyagból és színezőkavicsból áll, amit helyszínen kell összekeverni, de létezik előrekevert kivitelben is. A színezőkavicsok különböző mértékű kombinációjából szinte végtelen színösszeállítás érhető el.
A térkövezéshez használt szerszámok
Térkövezés: Lapátolás, kotrás és egyengetés Sokan nekiveselkednek a térkövezésnek, amikor kertjükben új burkolatot terveznek. Ebben az esetben nemcsak a szükséges anyagok beszerzése a feladat, hanem az eszközök és szerszámok megvásárlása…
Tudnivalók a térkő karbantartásáról
A térkő karbantartása ősszel - fuga pótlása Tudnivalók a térkő karbantartásárólAmennyiben télen-nyáron tetszetős, garantáltan évtizedekig tartó, a fagynak is maximálisan ellenálló talajburkolatot szeretnénk otthonunkba, akkor a térkő kétséget kizárólag az…
Szaktanácsadás, szakmai konzultáció
Szaktanácsadás és szakmai konzultáció a projektedhez igazítva Az építkezés és felújítás során a helyes döntések meghozatala kulcsfontosságú a projektek eredményessége és a költséghatékonyság szempontjából. Tudjuk, hogy számos tényező befolyásolja az…
Azonnali színkeverés – végtelen lehetőség
Azonnali színkeverés Talán már régóta álmodozol arról, hogy egyedi színt alkoss, ami igazán kifejezi a személyiségedet és az elképzeléseidet. Egy olyan színt, ami pontosan azt a hangulatot és stílust hozza…
Polisztirolvágó kölcsönzés
Polisztirolvágó bérlés Polisztiroltáblák szakszerű és pontos méretre vágásához rendkívül fontos egy megbízható szerszám megléte. Miért vásárolna ilyen eszközt, amikor nálunk elérhető a megfizethető bérlési lehetőség? Telephelyünkön professzionális gépek állnak rendelkezésre,…
A hőszigetelő rendszerekről
Polisztirol / Hungarocell alapú hőszigetelés Normál (EPS) polisztirol Hungarocell vagy Dryvit rendszer alkotóelemeként Nikecell is néven közismert. Szakszerű (gyűjtő) megnevezése az EPS, ami az expandált polisztirol rövidítése. A hazai piacon…
A penész – van megoldás ellene
Mi is a penész? Az elmúlt évtizedekben több hullámban jelentkezett az a probléma, hogy lakásaink belső felületén megtelepedett a penészgomba. Ennek kiváltó okait ma már jól ismerjük, tudjuk, hogyan lehet…
A homlokzati hőszigetelés menete
A lábazat magasságának meghatározása A hőszigetelési munkálatok megkezdését megelőzően, be kell jelölni vízszintes vonallal a lábazat magasságát. A lábazati indítósínt mindig a talaj szintjétől számított legalább 30 cm-es magasságra kell…
Hőhidak, és amit tudni kell róluk
Hőhidak, Habarcs, hővezetési tényező, Polisztirol, hőszigetelő
A polisztirol, mint hőszigetelő
EPS, Polisztirol, hőszigetelő képesség, polisztirolhab, Expandált polisztirol