Falazás és födémrendszerek
Falazás
Egy épület építése esetén kiemelkedően fontos a megfelelő falazat kiválasztása. A komfortszint mellett az ingatlan érték- és időtállóságát is nagy mértékben befolyásolja a falazat típusa. A fal lehet téglából, betonból, Ytong téglából, fából és számos más egyéb anyagból.
A megfelelő falazó anyag kiválasztásakor olyan szempontokat kell mérlegelni, mint a falazóanyag:
- hőszigetelő,
- hőtároló,
- hangszigetelő
- és teherbíró képessége.
Lényeges tulajdonságok
Hőszigetelő és hőtároló képesség
A falazat anyagának kiválasztáskor az egyik legfontosabb szempont a külső teherhordó falazatok hőszigetelő és hőtároló képessége. Egy építmény építesekor vagy vásárlásakor nem csak a vételi/bekerülési ár a mérvadó, hanem annak a fenntartási költsége is. A megfelelő falazat jelentősen csökkenti a hűtési és fűtési költségeket. A korszerű téglák egyik fő tulajdonsága a kíváló hőszigetelő képesség, viszont mivel ez javarészt a bennük található légréseknek köszönhető, ezáltal hőtárolóképességükből jelentősen veszítenek.
Hangszigetelő képesség
A falak hangszigetelő képessége fontos, ha az ingatlan magas hangszennyezésű helyen található. A falazó anyagok, mint a tömör égetett agyagtégla, biztosítják a legjobb hangszigetelést. A magas tömörségű falazó anyagokat nem, vagy csak kevésbé tudja rezgésbe hozni a hangterhelés. Ezen a falazóanyagok hátránya, hogy kevésbé hatékony hőszigetelést nyújtanak – hőtároló képességük viszont magas a fajsúlyuknak köszönhetően. Fontos, hogy a hőtechnikai és akusztikai szempontok egyaránt érvényesüljenek.
Teherbíró képesség és nyomószilárdság
A falazat tartósságát számos tényező befolyásolja, de ami nagyon fontos, az a falazó anyag teherbíró képessége és a nyomószilárdsága.
Ezek kulcsfontosságúak a falazat stabilitásának biztosításában. A könnyű falszerkezetek általában kisebb teherbíró képességgel rendelkeznek, mint a nehéz falszerkezetek.
A nehéz szerkezetű falazatoknál kisebb teherbíró képességűek az alábbiak:
- üreges tégla,
- falazó blokk,
- soklyukú tégla
- légréteges falak.
Falazóanyag fajták
Tégla
Az egyik legkedveltebb falazó anyag. Könnyen rakható, kedvező ár-érték arány, jó hőszigetelő és hőtároló képesség jellemzi.
Beton
Inkább lábazatok, pincék, aknák építésekor használt építőanyag blokkok formájában. Rossz hőszigetelő, nehezebben vakolható.
Pórusbeton
A pórusbeton falazatok előnye, hogy nem kell vakolni, így rögtön glettelhető és egységes méretezése miatt könnyen rakható.
Födém
Az építőiparban az egymás feletti szintek elválasztására és a teret felülről lezárására szolgáló vízszintes teherhordó szerkezetek kiemelkedő jelentőséggel bírnak.
Ezek a szerkezetek, amelyek közismerten a „plafonok” vagy „padlók” részei, sokféle formában és anyagból készülhetnek, és egy sor kritikus szempontot kell figyelembe venni az optimális teljesítmény és biztonság érdekében.
Ezeknek a vízszintes teherhordó szerkezeteknek először is meg kell felelniük a statikai követelményeknek. Ez azt jelenti, hogy képesnek kell lenniük elviselni az épület súlyát, valamint az esetleges terheléseket, amelyek rájuk nehezedhetnek. A terhelés a felső szinten lévő épületrészek súlyát, a bútorzatot, az embereket és más terheléseket is magában foglalhatja. Emellett figyelembe kell venni az esetleges extrém terheléseket is, például földrengéseket vagy erős szélhatást.
A teherbírás szintén kritikus tényező, hiszen a vízszintes teherhordó szerkezeteknek képesnek kell lenniük arra, hogy megbirkózzanak a rájuk nehezedő terheléssel, anélkül hogy azok deformálódásához vagy károsodásához vezetne. Ennek érdekében megfelelő anyagokat és méretezést kell alkalmazni.
Az anyagválasztás is meghatározó tényező. A leggyakrabban használt anyagok közé tartoznak a beton, acél, fa és könnyűszerkezetes rendszerek. Mindegyiknek saját előnyei és korlátai vannak, és az épület tervezésekor a tervezőnek meg kell határoznia, hogy melyik anyag a legmegfelelőbb az adott alkalmazásra.
A vízszintes teherhordó szerkezetek tervezése és kivitelezése során tehát alapos figyelemmel kell lenni a statikai szempontokra, a terhelésekre és az anyagválasztásra. Azok a tervezők és építészek, akik ezen feladatokat hatékonyan kezelik, hozzájárulnak az épületek tartósságához és biztonságához, valamint az emberek komfortjához és biztonságához az épületekben.
A tökéletes födém áll:
- a födémet hordó szerkezetből (gerendasor)
- annak alsó héjazásából,
- a mennyezetből
- annak felső burkolásából,
- a padozatból vagy kövezetből
- a vakmennyezetből, melyet e célból iktatunk az egyes gerendák közé, hogy a hang áthatását két egymásfölötti helyiségből lehetőleg akadályozzuk valamint a padlásfödémnél a lakóhelyiséget a külső levegő hőmérsékletének változásaitól megóvjuk.
Alárendeltebb födémeknél, a gerendasort kivéve, a föntebb említett alkotórészek egyike vagy másika hiányozhat is.
A térkövezéshez használt szerszámok
Térkövezés: Lapátolás, kotrás és egyengetés Sokan nekiveselkednek a térkövezésnek, amikor kertjükben új burkolatot terveznek. Ebben az esetben nemcsak a szükséges anyagok beszerzése a feladat, hanem az eszközök és szerszámok megvásárlása…
Tudnivalók a térkő karbantartásáról
A térkő karbantartása ősszel - fuga pótlása Tudnivalók a térkő karbantartásárólAmennyiben télen-nyáron tetszetős, garantáltan évtizedekig tartó, a fagynak is maximálisan ellenálló talajburkolatot szeretnénk otthonunkba, akkor a térkő kétséget kizárólag az…
Szaktanácsadás, szakmai konzultáció
Szaktanácsadás és szakmai konzultáció a projektedhez igazítva Az építkezés és felújítás során a helyes döntések meghozatala kulcsfontosságú a projektek eredményessége és a költséghatékonyság szempontjából. Tudjuk, hogy számos tényező befolyásolja az…
Azonnali színkeverés – végtelen lehetőség
Azonnali színkeverés Talán már régóta álmodozol arról, hogy egyedi színt alkoss, ami igazán kifejezi a személyiségedet és az elképzeléseidet. Egy olyan színt, ami pontosan azt a hangulatot és stílust hozza…
Polisztirolvágó kölcsönzés
Polisztirolvágó bérlés Polisztiroltáblák szakszerű és pontos méretre vágásához rendkívül fontos egy megbízható szerszám megléte. Miért vásárolna ilyen eszközt, amikor nálunk elérhető a megfizethető bérlési lehetőség? Telephelyünkön professzionális gépek állnak rendelkezésre,…
A hőszigetelő rendszerekről
Polisztirol / Hungarocell alapú hőszigetelés Normál (EPS) polisztirol Hungarocell vagy Dryvit rendszer alkotóelemeként Nikecell is néven közismert. Szakszerű (gyűjtő) megnevezése az EPS, ami az expandált polisztirol rövidítése. A hazai piacon…
A penész – van megoldás ellene
Mi is a penész? Az elmúlt évtizedekben több hullámban jelentkezett az a probléma, hogy lakásaink belső felületén megtelepedett a penészgomba. Ennek kiváltó okait ma már jól ismerjük, tudjuk, hogyan lehet…
A homlokzati hőszigetelés menete
A lábazat magasságának meghatározása A hőszigetelési munkálatok megkezdését megelőzően, be kell jelölni vízszintes vonallal a lábazat magasságát. A lábazati indítósínt mindig a talaj szintjétől számított legalább 30 cm-es magasságra kell…
Hőhidak, és amit tudni kell róluk
Hőhidak, Habarcs, hővezetési tényező, Polisztirol, hőszigetelő
A polisztirol, mint hőszigetelő
EPS, Polisztirol, hőszigetelő képesség, polisztirolhab, Expandált polisztirol