Szárazépítészet
A szárazépítészet gyors építkezési mód, amely nem jár különösebb hulladékokkal. Viszonylag tiszta építkezési mód, nincs szükség vizes módszerekre.
A gipszkarton lapok, maga a gipsz évszázadok óta használt környezetbarát építészeti anyag. A szárazépítészeti rendszereket a belsőpítészeti megoldások kivitelezésére – válaszfalak, álmennyezetek, tetőterek, esztrich padlók, vakolatok – használják. Kiváló hő- és hangszigetelést, tűz-, zaj-, sugárzás-, illetve káros kipárolgás elleni védelmet biztosítanak. Mindemellett szabályozzák az épület hőháztartását is. Így ár-érték arány szempontjából könnyen beláthajuk, hogy milyen jelentős előnyei vannak a gipszkarton használatának. Nem csoda, hogy több mint száz éve használják beltéri munkálatoknál, hiszen megfelelő kivitelezése kiváló minőséget eredményez elfogadható áron, éppen ezért különböző belsőépítészeti megoldások pótolhatatlan elemévé vált mára.
Gipszkarton
A gipszkarton utólag szerelt válaszfalak, álmennyezetek, előtétfalak, tetőtér beépítések burkolóanyagaként, illetve szárazvakolatként alkalmazható normál, impregnált és tűzgátló kivitelben egyaránt. Ennélfogva belsőépítészeti és egyéb esztétikai igények kielégítésére tökéletesen alkalmas.
A gipszkarton rendszerekhez leggyakrabban a 12,5 mm vastag lemezeket választják a kivitelezők. A tűzgátló lemezek a 15 mm vastag lemez beépítését is indokolják. A kivitelező szakemberek sokszor 2 rétegben építik be a gipszkarton lapokat, így a szerkezet jobban szigeteli a hangot, a hőt, illetve nagyobb teherbírással rendelkezik.
A gipszkarton melletti legfőbb érv a többi építőanyaggal ellentétben, hogy a kívánt szárazépítészeti megoldások gyorsabban és olcsóbban készülhetnek el, mint a hagyományos nedves építőanyagokkal.
A gipszkarton további előnyei
- Költségtakarékos: jóval kedvezőbb ár kalkulálható a nedves építőanyagokkal ellentétben. A profilokkal, csavarokkal és egyéb kiegészítőkkel is jobb áron juthatunk hozzá.
- Időtakarékos: a gipszkartonnal könnyebb és gyorsabb a munka, nem mellesleg a szárazépítészeti jellege miatt például télen is lehet vele dolgozni, amikor a nedves építőanyagok alkalmatlanok.
- Jó hang és hőszigetelő képességgel rendelkeznek.
- A gipszkarton nem éghető anyag: a gipszmagban megkötött víz egy esetleges tűz esetén „beépített tűzoltóként viselkedik”.
- A gipszkarton környezetbarát: sem az előállítása, sem a beépítése nem környezetszennyező.
A gipszkarton fajtái
Felhasználási területük alapján az egyes gipszkarton fajták lehetnek:
Normál gipszkarton
Álmennyezetek, válaszfalak, térelválasztók, előtétfalak készítéséhez
Falazott és monolit falszerkezetek száraz vakolataként
Tetőtér beépítéshez
Impregnált gipszkarton
Álmennyezetek, válaszfalak, térelválasztók, előtétfalak készítéséhez
Falazott és monolit falszerkezetek száraz vakolataként
Tetőtér beépítéshez
Vízálló gipszkarton: vizes helyiségekben történő használatra
Tűzgátló gipszkarton
A tűzálló gipszkarton tűzvédelmi előírásoknak megfelelő
Tűzvédelmi burkolatok készítéséhez
Tűzvédelmi aknafal készítéséhez
Tetőtér beépítések tűzvédelmi előírásainak megfelelő
Szárazépítészeti kiegészítők
A profilok összeszereléséhez, a gipszakarton a profilra rögzítéséhez szükségesek egyébk kiegészítők.
A teljesség igénye nélkül néhány kiegészítő álmennyezet építéséhez:
- keresztösszekötő
- cd hossztoldó
- függesztő pálca
- direktfüggesztő
- akkusztikus lengőkengyel
- függesztő horgony
- gyorsfüggesztő
- rugós függesztő
- L kötőelem
Rögzítő, szerelőelemek, csavarok:
- opel csavar
- beütő dübel
- gipszkarton tipli
- gipszkarton csavar
…….stb
Ezt követi a bandázsolás, a glettelés, a festés, tapétázás vagy a burkolás. Az így kapott eredmény egy szép, egyenletes szerkezet lesz, ami megfelelően hő és hangszigetel. Belsőépítészeti megoldásként gyakran készítenek különböző tárolóegységeket, polcokat, médiafalakat is gipszkartonból.
Gipszkarton profilok
A gipszkartont úgynevezett profilra rögzítik, aminek segítségével álmennyezetek és válaszfalak készülnek, de vizes helyiségekben és tűzálló célra is használhatók a megfelelő anyagok.
A gipszkarton álmennyezetek és falak tartószerkezeteként faanyagot és horganyzott acélidomokat is használhat. A lapok acélprofilokra szerelésével stabilabb falszerkezeteket építhet, mint fából.
A négy fajta gipszkarton profillal minden gipszkarton szerkezetet rögzíteni tud lakásában.
Falaknál a gipszkarton lapok rögzítésére a „W” végződésű CW és UW profilok valók. Az UW profilok a tartószerkezet vízszintes elemei. Ezeket a födémre és a padlóra kell rögzíteni az építendő falszerkezet teljes hosszában. Fontos az is, hogy felszereléskor rezgésgátló szalagot, szivacs csíkot is használva rögzítse a plafonhoz és a padlóhoz ezeket a profilokat. Ezzel is jobb szilárdságú lehet az elkészülő fal.
Az UW profilokba kell felszerelni a függőleges falváz szerkezetet, a CW profilokat. A falszerkezet vastagságától függően ezek a profilok 50, 75 és 100 milliméter szélesek lehetnek.
A D végződésű profilokat pedig a mennyezetek készítésekor használja. Az UD profilok mennyezetek burkolásához, álmennyezetek készítéséhez kellenek. A mennyezethez való rögzítésre szolgálnak, ha pedig függesztett álmennyezet vagy rejtett világítás készül, akkor ezeket szereli fel a függesztő-pálcákra. Milyen további kiegészítőkre lesz még szüksége a gipszkartonozáshoz?
A gipszkarton álmennyezet tartóbordái a CD profilok. A gipszkarton lapokat ezekhez csavarozza majd.
A térkövezéshez használt szerszámok
Térkövezés: Lapátolás, kotrás és egyengetés Sokan nekiveselkednek a térkövezésnek, amikor kertjükben új burkolatot terveznek. Ebben az esetben nemcsak a szükséges anyagok beszerzése a feladat, hanem az eszközök és szerszámok megvásárlása…
Tudnivalók a térkő karbantartásáról
A térkő karbantartása ősszel - fuga pótlása Tudnivalók a térkő karbantartásárólAmennyiben télen-nyáron tetszetős, garantáltan évtizedekig tartó, a fagynak is maximálisan ellenálló talajburkolatot szeretnénk otthonunkba, akkor a térkő kétséget kizárólag az…
Szaktanácsadás, szakmai konzultáció
Szaktanácsadás és szakmai konzultáció a projektedhez igazítva Az építkezés és felújítás során a helyes döntések meghozatala kulcsfontosságú a projektek eredményessége és a költséghatékonyság szempontjából. Tudjuk, hogy számos tényező befolyásolja az…
Azonnali színkeverés – végtelen lehetőség
Azonnali színkeverés Talán már régóta álmodozol arról, hogy egyedi színt alkoss, ami igazán kifejezi a személyiségedet és az elképzeléseidet. Egy olyan színt, ami pontosan azt a hangulatot és stílust hozza…
Polisztirolvágó kölcsönzés
Polisztirolvágó bérlés Polisztiroltáblák szakszerű és pontos méretre vágásához rendkívül fontos egy megbízható szerszám megléte. Miért vásárolna ilyen eszközt, amikor nálunk elérhető a megfizethető bérlési lehetőség? Telephelyünkön professzionális gépek állnak rendelkezésre,…
A hőszigetelő rendszerekről
Polisztirol / Hungarocell alapú hőszigetelés Normál (EPS) polisztirol Hungarocell vagy Dryvit rendszer alkotóelemeként Nikecell is néven közismert. Szakszerű (gyűjtő) megnevezése az EPS, ami az expandált polisztirol rövidítése. A hazai piacon…
A penész – van megoldás ellene
Mi is a penész? Az elmúlt évtizedekben több hullámban jelentkezett az a probléma, hogy lakásaink belső felületén megtelepedett a penészgomba. Ennek kiváltó okait ma már jól ismerjük, tudjuk, hogyan lehet…
A homlokzati hőszigetelés menete
A lábazat magasságának meghatározása A hőszigetelési munkálatok megkezdését megelőzően, be kell jelölni vízszintes vonallal a lábazat magasságát. A lábazati indítósínt mindig a talaj szintjétől számított legalább 30 cm-es magasságra kell…
Hőhidak, és amit tudni kell róluk
Hőhidak, Habarcs, hővezetési tényező, Polisztirol, hőszigetelő
A polisztirol, mint hőszigetelő
EPS, Polisztirol, hőszigetelő képesség, polisztirolhab, Expandált polisztirol