Az expandált polisztirol (EPS): tulajdonságok és alkalmazások
Az expandált polisztirol (EPS), gyakran csak polisztirol habnak is nevezik, az építőiparban és más iparágakban is használt népszerű anyag. De miért is keresett, és melyek az alapvető tulajdonságai?
Mi az EPS?
Az EPS hőre lágyuló, cellás szerkezetű keményhab, amely polimerizált sztirolból készül. A gyártás során a hőkezeléssel, az alapanyagban található pentán segítségével történik a habosítása. Emellett az alapanyagba kevert égéskésleltető adalék révén az anyag önkioltó tulajdonságokkal rendelkezik. A hőkezelési folyamat során a pentán kiégetésre kerül, apró lyukakat hagyva maga után az anyagban, ami kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal ruházza fel az EPS-t.
Alkalmazása
Bár az EPS legfőbb felhasználója az építőipar, ahol főként hőszigetelési célokra használják, léteznek speciális, roppantott verziói is, melyek például lépéshangszigetelésre is alkalmasak. Ezenkívül az EPS-t formázó szerszámba történő habosítással, az ún. formahabosított EPS-t állítják elő, amely kiemelkedő mechanikai szilárdsággal, hőszigetelő képességgel és minimális vízfelvétellel bír. Továbbá létezik grafitadalékos EPS változata is, mely a hagyományos „fehérhaboknál” akár 10-15%-al jobb hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik.
EPS tulajdonságai
- Hő- és páratechnikai szempontok: Az EPS legfontosabb előnye az igen jó hőszigetelő képesség, amely a benne lévő zárt cellákban található levegőnek köszönhető. Ez az anyag idővel sem veszít hőszigetelő képességéből.
- Mechanikai igénybevétel: A nyomófeszültségek, amelyek a MSZ EN 13163:2001 szabvány szerint kerültek meghatározásra, az EPS terhelhetőségét különböző mértékű összenyomódás mellett mutatják meg. Fontos megjegyezni, hogy az EPS egy bizonyos összenyomódási szint felett (kb. 2-3%) már nem viselkedik elasztikusan.
- Nyomófeszültség: A nyomófeszültség az anyag összenyomódásához szükséges erőt jelöli, kPa-ban kifejezve. A 10%-os összenyomódáshoz szükséges nyomófeszültség az anyag rövid távú terhelhetőségét jelzi, míg a 2%-os összenyomódásé a tartós terhelhetőséget.
Az EPS az építőipari anyagok között kiemelkedő helyet foglal el, mivel kiváló hőszigetelő és mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik, miközben könnyen és sokféleképpen alkalmazható. Ezen tulajdonságok révén az EPS az építőiparban és más területeken is nélkülözhetetlen anyagnak számít.