Felújítási projektek tél közepén 2. rész – Gipszkarton, burkolás, festés
A gipszkarton egyike a legkedveltebb építőanyagoknak, ha belső felújításról van szó. Ennek oka az anyag könnyű kezelhetősége és kiváló ár-érték aránya. A téli időszak sem jelent akadályt a gipszkarton használatában, mivel még a hidegben is lehet vele dolgozni. Ha az épületben nincsenek nyílászárók vagy nincs fűtés, az sem gátolja a munkálatok előrehaladását. Nagyjából 80%-os készültség is elérhető az anyaggal, kivéve, ha glett- vagy festési munkákra is sor kerül, mert ezekhez már fűtés szükséges.
Az első fázis a gipszkarton szerkezetének megépítése, amihez már minden szükséges profil elérhető. A szerkezet fúrással, csavarozással és dübelezéssel készül, így nincs szükség nedves anyagokra. A lapok rögzítése speciális csavarok segítségével történik, és nincs szükség habarcsra vagy egyéb anyagokra. A gipszkarton lapok ragaszthatók is, de ilyenkor már fontos, hogy a helyiség hőmérséklete sose csökkenjen 5 Celsius fok alá.
Hidegburkolás és melegburkolás
További belsőépítészeti munkákra is van lehetőségünk. Ilyenkor például lambéria, hajópadló vagy akár OSB lapokból készíthetünk válaszfalakat is. Ezek a munkák rendszerint nem igényelnek habarcs használatot, csupán csavarok, dübelek és egyéb rögzítő elemek alkalmazását, így a hideg időjárás sem állja útjukat.
Ezzel szemben a hidegburkolás már más kérdés, különösen a tél folyamán. Ezen belsőépítészeti munkákhoz nem csak az szükséges, hogy a lakótér hőmérséklete állandóan 5 Celsius fok felett legyen, de a szellőzés is fontos, mivel magas lehet a párakicsapódás. A csempék vagy egyéb hidegburkolatok rögzítéséhez csemperagasztót használunk, amely vizet is igényel az elkészítéshez. Ebben az esetben tehát mind a száraz környezet, mind a megfelelő hőmérséklet nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a burkolat és az alapfelület között megfelelő tapadás alakuljon ki.
Általában a burkolási munkák akkor kezdődnek, amikor a ház már az utolsó belsőépítészeti lépéseknél tart, tehát a fűtés már működik és a nyílászárók is beszerelésre kerültek. Így a hideg időszak általában nem jelent kihívást például fürdőszobai vagy konyhai hidegburkolatok esetében.
Glettelés és festés
A glettelés és a festés is olyan belsőépítészeti teendők, melyek téli időszakban is kivitelezhetők, de ehhez elengedhetetlen a megfelelő belső hőmérséklet és a fűtés működése. Általánosan elmondható, hogy ezek a munkálatok azok után következnek, hogy a nyílászárók már bekerültek és a fűtés is használatban van. Végtére is, senki sem kezd el glettelni és festeni, ha a radiátorok még nincsenek felszerelve. Ezek a munkafolyamatok mindig a végső felület kialakításához tartoznak, amelynek megóvása a későbbi munkálatok során kiemelten fontos.
A glettelés az első lépés ebben a két lépéses folyamatban, és ennek során jelentős mennyiségű nedvesség kerül az épület falaira. Ezért nemcsak a megfelelő hőmérséklet, de az is lényeges, hogy a lakás rendesen szellőzzön, mert a glett teljes száradása napokig is eltarthat, és a bent lévő páratartalom is nagy mértékben növekedhet. Így a glettelés és a festés is csak a fűtési időszakban ajánlott.
A glettelés után következik a felület csiszolása, amely sok port generál. Ezt követően, alapozás után lehet a festékanyagot felvinni. Itt is fontos a megfelelő belső hőmérséklet és a szellőzés, még akkor is, ha a festék csak egy rétegben kerül fel. A magas páratartalmú festék száradása és párolgása is minimum egy teljes napot igényel, amely idő alatt folyamatos szellőztetésre és optimális hőmérsékletekre van szükség.