Energiamegtakarítás a megfelelő homlokzati hőszigeteléssel
Épület vagy családi ház hőszigetelés nélkül ma már elképzelhetetlen. Nem csupán a szigorodó előírások indukálják ezt a tendenciát, hanem a növekvő energiaárak és a fogyasztók energiahatékonyságra és fenntarthatóságra irányuló elköteleződése is. A globális klímaváltozásra adott válaszként a zöld technológiák és a karbonsemleges megoldások alkalmazása a mai társadalom egyik kiemelt prioritása, és ennek egyik alappillére az energiahatékony épületek létrehozása.
Ezért egyre többen keresnek olyan megoldásokat, melyekkel csökkenthetik otthonuk energiaszükségletét, miközben a lakókényelmet és a belső hőmérséklet kontrollálásának képességét is javítják. Ezen igények kiszolgálása érdekében a homlokzati hőszigetelő rendszerek gyártói között kiélezett verseny folyik, amely további innovációt és fejlesztéseket sarkall elő. Mindez széles skálájú, hatékony és egyre inkább személyre szabott megoldásokat hoz a fogyasztók számára, ösztönözve őket az energiahatékonyság növelése és a fenntarthatóbb jövő felé tett lépésekben.
Miért fontos a megfelelő hőszigetelés?
Alapvető elvárás egy épülettel szemben, hogy a belső térben nagyjából ugyanaz legyen a belső hőmérséklet, akár a nyári, akár a téli időszakról legyen szó. A homlokzati hőszigetelő anyagok télen nem engedik ki a meleget, nyáron pedig kívül tartják a forróságot.
Az ideális hőszigeteléssel
- Melegen tartjuk a külső falakat: Ezáltal csökkentjük a hőveszteséget, amely jelentősen csökkentheti a fűtési költségeket. Egy átlagos családi ház esetében a megfelelő hőszigetelés akár 20-30%-kal is csökkentheti a fűtési számlát.
- Minimálisra csökkentjük a falakon keresztüli hőveszteséget: Egy tanulmány szerint az épületek akár 35%-a is elveszítheti a hőt a rosszul szigetelt falakon keresztül. Tehát a hőszigetelés javításával jelentős energiahatékonyságot érhetünk el.
- Védjük a környezetünket a károsanyag-kibocsátás csökkenésével: A megfelelő hőszigeteléssel csökkenthető a fosszilis tüzelőanyagokból származó szén-dioxid-kibocsátás, hozzájárulva így a klímaváltozás elleni küzdelemhez.
A homlokzati hőszigetelő rendszerek alkalmazásával a homlokzatképzés ideje is lerövidül. A hagyományos felépítésű homlokzati vakolatrendszerek esetén kb. két héttel hosszabb várakozási időkkel kell számolnunk, mint a hőszigetelő rendszerek esetében, s mint tudjuk: az idő (is) pénz!
Mire figyeljünk, mielőtt belevágunk?
- A minőség kulcsa – mindig gondokodjuk rendszerben!
A legolcsóbb és a kevert rendszerek felhasználást kerüljük. Egy gyártótól érdemes minden rendszerelemet megvásárolni, a rendszergarancia lehetőségével is élhetünk. - Mielőtt döntenénk, kérje szaktanácsadónk segítségét!
Minden fontos információt megtudhat, így biztos lehet abban, hogy a beszerzett anyagok megfelelő módon kerülnek beépítésre. - A színek megtévesztőek – döntsünk körültekintően!
Kérjen színmintát a vakolatból! A minta segítségével biztonsággal dönthet, nem fogja később azt érezni, hogy esetleg nem a megfelelő színt vagy árnyalatot választotta. - Határidő – tehcnológiai idők?
A kivitelezési munkák minél hamarabbi befejezését mindenki szeretné. A hőszigetelő rendszer kivitelezésekor is vannak várakozási idők, melyeket be kell tartani. A hőszigetelő lemezek letapaszolása után sem lehet egyből megkezdeni a színezést, mivel a tapaszrétegnek teljesen meg kell száradni és kötni is a további munkafolyamatok elvégzéséhez. Ha az előírt várakozási időket valaki nem tartja be, akkor akár a felhordott színes vékonyvakolat ki is foltosodhat, felhólyagosodhat. - A hőszigetelő lemez vastagságán NEM érdemes spórolni!
Semmiképpen se a hőszigetelő lemez vastagságán spóroljunk ha már belefogtunk a hőszigetelésbe, hiszen ennek mértéke nem jelent jelentős plusz költséget. Vastagabb hőszigetelésbe beruházni hosszú távon sokkal inkább megéri. Az Ideális hőszigetelési vastagság 10 cm-től kezdődik. - Válasszunk megfelelő tartozékokat – ügyeljünk a részletekre
Az időtálló, jó hőszigetelési munkákhoz a megfelelő kiegészítők alkalmazása is elengedhetetlen (élvédő profilok, lábazati indítóprofil, sorolóelemek, távtartók stb.). Nem kell annál nagyobb bosszúság, mint hogy az elkészült hőszigetelésen néhány év múlva a sarkoknál rozsdás foltok jelennek meg. Ez akkor történik, ha nem rozsdamentes vagy műanyag élvédőt választ valaki, hanem pl. az építkezésről megmaradt, beltéri vakolóprofilt.
Ha mindezeket szem előtt tartjuk, nincs más dolgunk, mint élvezni a falak nyújtotta hűvös belsőt nyáron (az épület nem melegszik át a tűző napsütésben), télen pedig a falak melegét (fokozott hőtároló képesség – nem húz a hideg). Közben az energiaszolgáltató által kiküldött alacsonyabb fogyasztásra utaló számlákat nézegethetjük. Csökkenek a fűtési költségeink, nyáron pedig a nagy fogyasztású klímaberendezéseket sem kell beüzemelni, illetve kevesebb üzemidővel tudjuk üzemeltetni őket úgy, hogy a belső levegőnk hőmérséklete kedvezőbb, így alacsonyabb üzemeltetési költséggel számolhatunk.
A homlokzati hőszigetelő rendszerek használatával pénzt, időt és energiát takaríthatunk meg, miközben értéke, magasabb komfortot teremtünk otthonunkban.