Áthidaló
Amikor álmaink otthonának tervezésébe kezdünk, gyakran megfeledkezünk a legalapvetőbb tartószerkezetek tulajdonságairól. Az áthidalók azonban kulcsszerepet játszanak, hiszen a homlokzaton kialakított nyílások alapvetően meghatározzák házunk megjelenését. Az áthidalások korlátozzák a nyílások méretét, típusát, ezáltal megjelenését, ezért fontos tisztában lenni lehetőségeinkkel.
Termékeinket Szabolcs, Hajdú, Borsod megyékbe szállítjuk ki!
A szépség szubjektív, és mindenki számára mást jelent. Egyesek számára egy gyönyörű bejárati ajtó teszi vonzóvá a házat, mások a különleges tetőszerkezeteket találják lenyűgözőnek. Azonban minden jól sikerült ablakfülke, bejárati ajtó vagy furfangos faláttörés mögött ott rejtőzik az áthidaló - vagy ha nagyon öreg az épület, akkor éppen nem.
Hova kell áthidaló és miért?
A hagyományos tégla falazat egymás felett eltolt téglasorokból épül fel, úgy, hogy egy-egy tégla legalább kettő másikra fekszik fel, őrá pedig ugyanígy több tégla terhel rá. Az így épített fal összeomlana, ha az alsó megtámasztásokat elkezdenénk kiszedegetni, így szükséges egy alátámasztás, amely az ablak feletti tégláknak nyújt megtámasztást, legyen szó újonnan épített falról vagy utólag kialakított ablaknyílásról. Nem csak a téglafalazat esetén igaz ez, hiszen minden kiselemes falazat készül kötésben.
Hogy volt régen?
A beton és a vasbeton ismerete előtt is léteztek áthidalók az építészetben, nagyobb kőtömbök formájában, amelyek jól tanulmányozhatók például a görög építészetben. Később, mikor a téglaépítészet kibontakozott, az áthidalásokat téglából rakott ívekkel oldották meg. Az ipari forradalom lehetővé tette az acél alkalmazását a hétköznapi építészetben, azonban a XX. században a vasbeton átvette az uralmat ezen a területen is. Így a vasbetonból készült áthidalók lettek napjainkra a legelterjedtebbek.
Az áthidalók előnyei
A kerámia kéreggel ellátott vasalt beton áthidalók az utóbbi időben különösen népszerűvé váltak, mivel számos előnyt kínálnak. Ezek az áthidalók alacsony folyómétersúlyuknak köszönhetően kézzel mozgathatók és daru nélkül helyezhetők be. A kerámia falazat esetén az áthidaló kerámia kérge miatt a falazattal azonos felületet biztosít, így a vakolás közben és után is a falazattal azonos vízfelvétel jelentkezik, csökkentve a repedések megjelenésének esélyét. Az áthidalókat 2 méteres nyílásméretig középen egy helyen kell alátámasztani, nagyobb nyílás esetén pedig az alkalmazástechnikai utasítás szerint.
Különböző áthidalók típusai
Nem csak téglából vagy vázkerámiából készült falazatokhoz szükségesek áthidalók. Pórusbeton falazóelemek esetén is léteznek a falazattal hasonlatos anyagból készült áthidalók, amelyek minimum 20 cm felfekvést igényelnek. Az áthidalók hőtechnikai tulajdonságai jelentősen fejlődtek, de a hőszigetelés továbbra is kritikus pont marad, mivel az áthidalók magja legtöbbször vasbeton. Ezért a hőszigetelő lapokat a falazat külső síkjától visszaugratva helyezik el.
Fa és acél áthidalók
Az áthidalásokat fagerendával is meg lehet oldani, de ennek teherbírása nem éri el a vasbeton áthidalókét. A fa áthidalók gyakran készülnek fenyő- vagy akácfából, különösen könnyűszerkezetes házakban. Az acél áthidalók nagy teherbíró képességűek, méretükhöz képest könnyűek és rendkívül erősek, ezért nagyobb fesztávolságok áthidalását is képesek megoldani.
Kerámia és pórusbeton áthidalók
A kerámia áthidalók téglaépületekbe, az ajtók és ablakok fölé kerülnek, kiegészítő szigeteléssel jó hőszigetelő képességű, hőhídmentes falszerkezetet biztosítva. Az elemmagas áthidalók magassága megfelel a falazáshoz használt téglák magasságának, így gyorsítják az építkezést. Az áthidaló ráfalazással vagy rábetonozással biztosítja a megfelelő áthidalást.
A pórusbeton áthidalók, például az Ytong áthidalók, a korszerű üregszerkezetes tégla mellett a leggyakrabban alkalmazottak. Ezek az áthidalók lehetnek a tartófalakba beépített teherhordó áthidalók vagy válaszfalakba beépített válaszfal áthidalók. A pórusbeton áthidalók nagy nyomószilárdsággal rendelkeznek, és jó hőszigetelő képességük révén keresettek.
Áthidalók kiválasztása
A megfelelő áthidaló kiválasztása függ a beépített ajtók és ablakok méretétől, a rájuk eső terheléstől, valamint az épület magasságától. Kerámia téglából épített házak esetén érdemes kerámia áthidalót választani, míg pórusbeton falazóelemek esetén az Ytong áthidalók a legmegfelelőbbek. Az egységes falszerkezet biztosítása és a hőhídmentes, jó hőszigetelő képességű falak kialakítása érdekében fontos a megfelelő áthidaló kiválasztása.
Az áthidalók tehát elengedhetetlenek az épületek stabilitásának és esztétikai megjelenésének biztosításában. A különböző típusok közötti választás lehetővé teszi, hogy minden építési igénynek megfelelő megoldást találjunk, hozzájárulva az épületek tartósságához és biztonságához.